Mirt hzlal a stressz?
Tny, hogy az lland stressz vastagt, klnsen kzptjon. Utnanztnk, mi az oka a has krl felgyleml zsiradknak, s hogyan vehetjk fel a harcot a lelknkbl fakad hzs ellen.
A hasra hzsnak nem sok kze van az elbaltzott fogykrkhoz, vagy ahhoz, hogy lustk vagyunk sportolni: elssorban a stresszhormonok mkdse felels rte. Azok ugyanis, akik hajlamosak kzptjkra hzni, az tlagosnl tbbet termelnek egy kortizol nev stresszhormonbl.
Egy kis trtnelem
vmillikkal ezeltt szervezetnk azonnal reaglt minden veszlyre, s folyamatosan kszenltben llt. Futnunk vagy harcolnunk kellett, ha testnk fenyegetst szlelt. Ez az „ss vagy meneklj” nven ismert jelensg elengedhetetlen volt ahhoz, hogy brki lny – llat vagy ember – letben maradjon. Amikor agyunk azt az zenetet kapja, hogy letnk veszlyben forog, mkdsbe lp az gynevezett corticotrophin-felszabadt hormon (CRS), mely a mellkvest adrenalin s kortizol termelsre serkenti. Ennek hatsra szmos vltozs jn ltre szervezetnkben.
ss vagy meneklj
Az egyetlen bkken, hogy az evolci kiss lemaradt a civilizci fejldshez kpest. Sokan lnek manapsg lland stresszben, m a stresszt a kzeled hatridk, a cscsforgalom vagy a hisztis gyerekek okozzk, nem pedig egy szablyt lenget ellensg vagy egy ugrsra ksz tigris. A testnk nem tud klnbsget tenni a ks vonatok, a leksett tallkozk, a felgyleml adssgok, a csaldi veszekedsek, valamint az igazi letveszly kztt. Amikor erprba el kerl, pontosan ugyanazt a parancsot kapja, mint annak idejn: ss vagy meneklj.
Mivel a stressz mindennaposs vlt, mi azonban valjban sem tni, sem pedig meneklni nem tudunk, a stresszhormon mkdse szinte llandsult: azok a reakcik, melyek eredetileg 5-10 perc alatt lecsengtek, manapsg rkig, st napokig is eltarthatnak.
Mivel a stressz mindennaposs vlt, mi azonban valjban sem tni, sem pedig meneklni nem tudunk, a stresszhormon mkdse szinte llandsult: azok a reakcik, melyek eredetileg 5-10 perc alatt lecsengtek, manapsg rkig, st napokig is eltarthatnak.
Az rks stresszben l ember ugyanakkor egyfolytban hes. s ami mg rosszabb: szervezete arra kszteti, hogy olyan anyagokat raktrozzon el, amelyek ksbb is jl jnnek majd, vagyis sznhidrtot s zsiradkokat. Az pedig kztudott, hogy ha sok sznhidrtot s zsiradkot visznk be a szervezetnkbe, hatatlanul meghzunk.
De mirt pont a has?
A zsr azrt rakdik le kzptjon, mert gy kzel esik a mjhoz, ahonnan a legknnyebben forgathat vissza energiv. A zsr a vdelem egy formja, szervezetnk szmra ugyanis ez kpezi azt az energiatartalkot, amely kszen ll a kvetkez tmadsra.
Brmi okozza is a stresszt, lland nyoms alatt megemelkedik a kortizolszintnk, aminek szmos tnete lehet:
-
|
„Aki hajlamos hasra hzni, az valsznleg lland stresszben li napjait. A test ugyanis egyszeren felvrtez minket a puszta mindennapok ellen.” | A hasunkra hzunk.
- Megn az tvgyunk.
- Egyfolytban csokoldra, dessgre, kenyrre, stemnyre, kvra s alkoholra vgyunk.
- Dlutn hrom s ngy ra kztt hirtelen elfradunk. Jl esik ilyenkor egy kv, egy tea vagy valami dessg.
- Gyakran fj a fejnk.
- nkntelenl rgjuk a krmnket, csikorgatjuk a fogunkat.
- Elkezd hullani a hajunk.
- Nehezl a koncentrci, feledkenysg s depresszi gytr.
- Megn a menstruci eltti feszltsg.
- Lelassul az anyagcsere, emsztsi problmk tmadnak.
- Cskken a szexulis vgy.
- Emelkedik a koleszterin-, ugrl a vrcukorszint.
- Gyengl az immunrendszer (gyakori fertzsek, megfzsok sjtanak).
- Mellkasi fjdalmak, izomfjdalmak, ht- s nyakfjs bntanak (a stresszhormonok bizonyos izmokat lland kszenltben tartanak).
Merj vltoztatni az leteden!
Ktflekpp vehetjk fel a harcot a stressz ellen. Vagy megprbljuk drasztikusan megvltoztatni letnket (kevesebbet dolgozunk, korbban feksznk s kelnk, hogy legalbb reggel ne kelljen rohanni), vagy megtanulnunk egytt lni a stresszel, hogy a rajtunk lv nyoms ne rtson annyit a szervezetnknek. A nk sajnos sokkal rzkenyebbek a stresszre, mint a frfiak. Tbbet aggodalmaskodnak, tbbet trdnek msokkal, klnsen a csaldjukkal, s mindig mindenkin segteni akarnak. Aki fennen hirdeti, hogy az lete mrpedig nem stresszes (cskkentette a munkaidejt, tbbet van a gyerekekkel, az adssgok is vgre rendezdni ltszanak), az taln egyszeren a Siets N Szindrmban szenved. Kutatsok igazoljk, hogy a 25 s 55 kzti nk jelents rsze tl sok feladatot akar elvgezni tl kevs id alatt. k azok, akik mindig rohanflben vannak a munkahelyk, a csaldjuk s az polsra szorul ids rokonok kztt, hztartst vezetnek, hatridket prblnak betartani, gyereket nevelnek. Rviden szlva az letk vgelthatatlan stressz.
Van remny
Mindent megtettnk, hogy cskkentsk a stresszt, drasztikusan vltoztattunk az letnkn – mgis ott az szgumi! Vajon mirt? Mert a szervezetnek idre van szksge, hogy regisztrlja az zenetet, miszerint minden rendben, megszabadulhat az elraktrozott zsrtmegtl, hiszen a veszly mr elmlt. Szegny olyan sokig mkdtt tllsi zemmdban, hogy egy ideig mg nem fog kikapcsolni. Ez a rossz hr. A j hr viszont az, hogy a szervezet rendkvli alkalmazkodkpessggel van megldva, s amint fogyni kezdnk, elszr a hasunkrl tnik el a zsr. Ha a testnk j zeneteket kap, meggygyul s jjszletik.
|
Aludj tbbet, hogy karcssodj!
Meglepen hangzik, de egy ra extra jszakai alvs slycskkenshez vezethet. Hogyan? Az alvs kzben felszabadul leptin nev vegylet fkezi az tvgyat, ezzel elnyomja a zsrsejtek termeldst. A leptin befolysolja a teltsg rzst. Ha nem alszunk eleget, a leptinszint cskken. Egy 13 vig tart, tszz 27 s 40 v kzti n krben lezajlott amerikai vizsglat kimutatta, hogy azok a nk, aki ez alatt az id alatt tlag 2,25 kilt hztak, 7,3-7,7 rt aludtak egy jszaka, akik viszont a legtbb slyflsleget szedtk fel, azok 6 rnl kevesebbet tltttek alvssal. Sajnos minl tbbet vagyunk bren, nyilvn annl tbbet esznk, klnsen, hogy az alcsony leptinszint nveli az hsgrzetet. Ms kutatsok azt bizonytottk, hogy a leptinszint mr hat nap kurtra szabott alvs utn is drasztikusan cskken, azaz nagyon hamar kialakul ez a hatsmechanizmus.
Egy klinikai vizsglatban a rszvevk alvsidejt erteljesen mrskeltk, mire leptinszintjk olyan alacsonyra zuhant, hogy a sznhidrt- (cukor- s zsr-) ignyk irtzatos mrtkben (45 szzalkkal) megnvekedett. Annyira fradtak voltak, hogy csak des telekkel tudtak bren maradni.
Aki jjelente rendszeresen kevesebbet alszik 8 rnl, annak nincs mit csodlkoznia, ha egy id utn megn a testzsrtmege s vele egytt a testmegindexe.
|
„A testnk nem tud klnbsget tenni a ks vonatok, a leksett tallkozk, a felgyleml adssgok, a csaldi veszekedsek, valamint az igazi letveszly kztt.”
| | | |